Fizjoterapia uroginekologiczna

 

 

Zaburzenia funkcji dna miednicy to temat wcale nie nowy i nierzadki, ponieważ różnego rodzaju dysfunkcje dotyczące obszaru miednicy mniejszej towarzyszyły kobietom od zawsze. Zmieniła się natomiast świadomość społeczna oraz wiedza w zakresie możliwości leczniczych.

Nowoczesna fizjoterapia uroginekologiczna jest coraz częściej stosowana jako narzędzie w leczeniu różnych dysfunkcji, poprawiając komfort życia pacjentów.

 

Podstawą prawidłowego i skutecznego leczenia jest trafna diagnoza. Bez wnikliwego badania i analizy nie da się rozpocząć celowanego leczenia.

Niestety pojawiają się metody, które bez zaplecza urządzeń diagnostycznych, jak chociażby USG, i wiedzy z zakresu uroginekologii, proponują ćwiczenia fizyczne i niekontrolowaną elektrostymulację których efektem jest często nasilenie się dysfunkcji lub dolegliwości bólowych.

 

 

 

CO , JAK, DLACZEGO ?

1

Czy fizjoterapia uroginekologiczna jest dla mnie?

 

Fizjoterapia uroginekologiczna swoim zakresem obejmuje leczenie dysfunkcji dna miednicy takich jak problemy z nietrzymaniem moczu, ból w okolicy krocza, pęcherz nadreaktywny, bolesne współżycie, obniżenie narządu rodnego, i wiele innych...Obejmuje również działania przed i po leczeniu operacyjnym dotyczącym narządów rodnych i innych operacji w okolicy miednicy mniejszej (jak np. cięcie cesarskie, taśmy TVT, TOT, histerektomia, i inne).

 

3

Jak wygląda terapia?

 

Terapia w fizjoterapii uroginekologicznej obejmuje m.in. EMG Biofeedback, Pelvic Floor Sonofeedback Therapy ® (terapię USG), terapię Tecar/ Indiba,  terapię manualną, terapię oddechową,  elektrostymulację mięśni dna miednicy oraz indywidualne plany ćwiczeń. W razie potrzeby stosowana jest również pessaroterapia.

2

Jak wygląda wizyta?

 

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzane jest szczegółowe badanie, na które składa się wywiad, badanie przedmiotowe obszaru miednicy mniejszej  (w tym USG funkcjonalne dna miednicy i EMG mięśni dna miednicy), palpacja per vaginam oraz inne niezbędne testy funkcjonalne pęcherza, stawów i kręgosłupa, w zależności od potrzeb pacjenta oraz obszaru występowania danej dysfunkcji.

W dalszej kolejności dobierany jest indywidualny plan leczenia, dostosowany do każdego pacjenta.

4

Mam pytanie...

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące rehabilitacji uroginekologicznej, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

Z poważaniem

mgr Katarzyna Lutomirska

 

mgr Katarzyna Lutomirska

781 55 66 56

ZADZWOŃ !

mgr Adam Lutomirski

781 70 70 71

arte.vita@wp.pl

KONTAKT

781 -